علائم اختصاری باتری خودرو

معنا و مفهوم علائم اختصاری روی باتری ماشین

باتری‌ های تولید شده برای انواع وسایل نقلیه، بر روی بدنه خود مملو از کلمات اختصاری بسیار گوناگونی هستند که در بهترین حالت ممکن است برای کاربران بسیار گیج‌ کننده به‌ نظر برسند. این عبارات و مفاهیم اختصاری بر روی بدنه باتری ها، به‌ صورت برجسته و یا به شکل برچسب قابل‌ مشاهده هستند و هر کدام از این مفاهیم، مخفف مشخصات و توضیحات متفاوتی در رابطه با ویژگی‌ های باتری خودرو می‌ باشد. در ادامه این مقاله قصد داریم تا شما را با معنا و مفهوم علائم اختصاری روی باتری ماشین آشنا نموده و هر کدام از آن‌ ها را به‌ طور مجزا مورد بررسی قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

آشنایی با مفهوم علائم اختصاری روی باتری خودرو

باتری‌ های خودرو با توجه به ویژگی‌ ها و مشخصات محصول، دارای اختصارات و مفاهیم متفاوتی بر روی بدنه خود هستند که دانستن معانی این مفاهیم برای رانندگان بسیار حائز اهمیت است. از جمله مهم‌ ترین معنا و مفهوم علائم اختصاری روی باتری ماشین نیز می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

ظرفیت باتری AH یا MAH

این مفهوم اختصاری، نشان‌ دهنده ظرفیت باتری خودرو است و بر اساس آمپر یا آمپر ساعت بر روی بدنه باتری مشخص می‌ شود. این علامت نشان‌ دهنده این است که باتری به مدت ۲۰ ساعت قبل‌ از این‌ که ولتاژ آن به زیر سطح معین افت کند، چقدر آمپر را می تواند فراهم کند. تخلیه باتری زیر ولتاژ قطع نیز می‌ تواند سبب آسیب دائمی به باتری شود و به عواملی چون طراحی باتری و همچنین ترکیب شیمیایی آن وابسته است. باتری های استفاده‌ شده برای خودرو های سنگین نیز دارای ظرفیت بسیار بیشتری نسبت‌ به خودروهای سواری هستند.

ظرفیت ذخیره یا RC

این مفهوم اختصاری نشان‌ دهنده مقدار و تعداد دقیقه هایی است که یک باتری کاملاً شارژ شده در دمای ۲۵ درجه سانتی‌ گراد، می‌ تواند جریانی در حدود ۲۵ آمپر را ایجاد کرده و ولتاژ را بالاتر از مقدار قطع خود نگه‌ دارد. این مفهوم تحت عبارت ظرفیت معکوس نیز شناخته می‌ شود و هرچه عدد بزرگ‌ تری بر روی باتری داشته باشد، بنابراین باتری از وزن بیشتری نیز برخوردار می‌ باشد.

عبارت CA یا HCA

این مفهوم اختصاری به‌ معنای حداکثر جریانی است که یک باتری ۱۲ ولتی کاملاً شارژ شده می‌ تواند به مدت ۳۰ ثانیه ارائه دهد در حالی‌ که ولتاژ در دمای ۰ درجه سانتی‌ گراد و کم‌ تر از ۷٫۲ ولت نمی‌ باشد.

آمپر میل‌ لنگ سرد یا CCA

این مفهوم نشان‌ دهنده حداکثر جریانی است که یک باتری ۱۲ ولتی کاملاً شارژ شده می‌ تواند به مدت ۳۰ ثانیه ارائه دهد و مقدار آن نیز برای تمامی خودرو های سواری و سنگین در طول زمستان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. حداکثر ولتاژ نیز نباید کم‌ تر از ۷٫۲ ولت و دمای ۱۸ درجه سانتی‌ گراد باشد.

نصب باتری در مشهد

عبارات MF یا LM

باتری‌ ها با توجه به نوع و ویژگی‌ های خود، دارای مفاهیم اختصاری متفاوتی از یکدیگر هستند. به‌ عنوان مثال عبارت MF بر روی برخی باتری‌ ها، نشان‌ دهنده عدم نیاز به نگهداری و مراقبت دائمی باتری است و تمامی باتری‌ های تولید شده در داخل کشور نیز دارای این مفاهیم استاندارد بر روی بدنه خود هستند. عبارت LM نیز بر روی باتری‌ ها، به‌ معنای نیاز به مراقبت کم‌ تر نسبت‌ به سایر باتری‌ ها است و تحت عنوان باتری اسیدی شناخته می‌ شود.

عبارت ابعاد باتری

باتری های خودرو دارای ابعاد و اندازه‌ های استانداردی با توجه به کاربرد در انواع وسایل نقلیه هستند که ابعاد آن‌ ها نیز به‌ صورت اختصاری بر روی بدنه یا دفترچه راهنمای آن‌ ها مشخص شده‌ است.

مفاهیم تاریخ انقضاء باتری

تمامی باتری‌ های تولید شده در داخل کشور و باتری‌ های خارجی، در قسمتی از بدنه خود، دارای عبارت اختصاری به منظور بیان تاریخ انقضای محصول و نوع باتری می‌ باشند.

جهت اطلاع از تشخیص تاریخ انقضاء باتری خودرو، می‌ توانید به صفحه نحوه تشخیص تاریخ تولید و انقضای باتری خودرو مراجعه نمایید.

نشانگر باتری خودرو

نشانگر باتری ماشین با توجه به وضعیت باتری، رنگ‌ های متفاوتی را نشان می‌ دهد. به‌ عنوان مثال رنگ سبز، نشان‌ دهنده شارژ کامل باتری، رنگ قرمز و یا مشکی نشان‌ دهنده شارژ بسیار کم باتری و رنگ سفید، به‌ معنای دشارژ شدن کامل باتری می‌ باشد.

مفاهیم هشدار

برخی دیگر از مفاهیم و عبارات اختصاری بر روی بدنه باتری خودرو و یا دفترچه راهنمای آن وجود دارند که نشان‌ دهنده هشدار ها و اخطار هایی در رابطه با استفاده از باتری، بازیافت، تماس دست با آن و غیره می‌ باشند.

در پایان

امداد باتری بزرگمهر، ارائه دهنده انواع خدمات امداد باتری در مشهد بوده و علاوه‌ بر آن، انواع باتری های داخلی و خارجی خودرو در بالاترین کیفیت و مناسب‌ ترین قیمت را نیز به مشتریان عرضه می‌ کند. شما می‌ توانید برای بهره‌مندی از خدمات امداد باتری در کم‌ تر از ۳۰ دقیقه در مشهد و همچنین خرید باتری خودرو و استفاده از خدمات پس‌ از فروش، با شرکت بزرگمهر تماس حاصل نموده و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.