عوامل مؤثر بر طول عمر باتری ماشین‎‎

عوامل مؤثر بر طول عمر باتری ماشین‎‎

باتری خودرو نقش بسیار مهمی را در عملکرد صحیح وسیله نقلیه داشته و وظیفه اصلی آن نیز تأمین انرژی الکتریکی خودرو می‌ باشد. به‌ طور معمول باتری‌ های استفاده‌ شده در وسایل نقلیه دارای طول عمر محدودی هستند و بین ۳ تا ۴ سال دوام می‌ آورند. عوامل متعددی نیز در طول عمر باتری ماشین تأثیرگذار بوده و می‌ توانند در عملکرد اصلی آن تأثیر منفی داشته و سبب کاهش طول عمر آن‌ ها شوند. با ما همراه باشید در ادامه مقاله عوامل مؤثر بر طول عمر باتری ماشین‎‎ را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

عوامل تأثیرگذار بر طول عمر باتری ماشین

از جمله عوامل مؤثر بر طول عمر باتری ماشین‎‎ می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • درجه حرارت

شرایط نامناسب آب‌ و هوایی، یکی از عوامل مؤثر در کاهش طول عمر باتری ماشین است. عملکرد اصلی تمامی باتری‌ ها در روز های بسیار گرم تابستانی و همچنین روز های بسیار سرد زمستانی تحت تأثیر قرار گرفته و با ایجاد واکنش‌ های شیمیایی می‌ تواند سبب کاهش طول عمر باتری خودرو شود.

 • دینام معیوب

دینام هایی که دارای دیود های سالم هستند، باتری را به درستی شارژ کرده و جریان الکتریکی را به‌ خوبی در خودرو ایجاد می کنند. اما زمانی‌ که دینام دچار هرگونه مشکل و خرابی شده و عملکرد آن ضعیف شود، باتری ماشین نیز به‌ درستی شارژ نشده و در عملکرد اصلی آن تأثیر منفی گذاشته و به‌ دنبال آن طول عمر باتری را کاهش می‌ دهد.

 • عادات بد رانندگی

رانندگی مداوم در شرایط آب‌ و هوایی نامساعد، تردد زیاد در جاده‌ های خاکی و همچنین عبور با سرعت زیاد از دست انداز ها می‌ تواند در طول عمر باتری خودرو تأثیر داشته و آن را کاهش دهد.

 • استارت پی‌ در پی خودرو

یکی دیگر از عوامل مؤثر بر طول عمر باتری ماشین، خاموش و روشن کردن پی‌ در پی خودرو و استارت‌ های مداوم در بازه زمانی بسیار کوتاه‌ مدت است. زیرا در چنین شرایطی باتری خودرو، زمان کافی برای شارژ مجدد را نداشته و این امر سبب ایجاد آسیب در صفحات باتری و کاهش طول عمر آن خواهد شد.

 • عدم استفاده از باتری در زمان طولانی

استفاده نکردن از باتری خودرو در زمان بسیار طولانی و به‌ اصطلاح خواب ماندن باتری، می‌ تواند سبب تخلیه شدن شارژ باتری و کاهش طول عمر آن شود. در چنین شرایطی نیز می‌ توانید با استفاده از باتری به باتری، شانس خود را برای روشن شدن خودرو امتحان نمایید.

 • تجمع کثیفی در باتری

وجود هرگونه خوردگی، کثیفی و تجمع زباله در باتری، می‌ تواند سبب تخلیه شدن انرژی باتری شده و طول عمر آن را کاهش دهد.

 • باتری‌ های دارای آمپر پایین

در هنگام خرید باتری با آمپر مناسب برای خودروی خود، توجه به برخی موارد همچون استفاده از سیستم‌ های صوتی قوی و پرمصرف و یا استفاده از کولر مداوم در روز های گرم تابستانی بسیار حائز اهمیت است. در چنین شرایطی بهتر است که از باتری‌ های با آمپر بالا استفاده کرده و در صورت خریداری باتری با آمپر پایین برای خودروی خود، عمر باتری شما به‌ سرعت کاهش یافته و به پایان خواهد رسید.

 • روشن ماندن چراغ خودرو

یکی دیگر از عوامل مؤثر بر طول عمر باتری ماشین‎‎، روشن ماندن تجهیزات الکتریکی پس‌ از خاموش کردن خودرو به مدت طولانی است. روشن ماندن این تجهیزات همانند سیستم صوتی، چراغ‌ ها و یا باز ماندن درب صندوق عقب می‌ تواند در تخلیه شارژ باتری نقش مؤثری داشته و طول عمر آن را کاهش دهد.

 • برق دزدی خودرو

برخی از سیستم‌ های الکتریکی پس‌ از خاموش شدن خودرو، سبب برق دزدی از خودرو شده و در چنین شرایطی با وجود خاموش بودن ماشین، باتری در حال تولید انرژی می‌ باشد.

تمامی موارد ذکر شده در قسمت بالا، سبب کاهش طول عمر باتری خودرو شده و با رعایت برخی نکات همانند تصحیح عادات رانندگی، رسیدگی مداوم به باتری خودرو و انجام سرویس های دوره ای، عدم روشن و خاموش کردن پی‌ در پی خودرو، تمیز کردن باتری ماشین، بررسی اتصالات باتری و غیره، می‌ توانید سبب افزایش طول عمر باتری خودروی خود شوید.

علایم کاهش طول عمر باتری خودرو

از جمله علایم کاهش طول عمر باتری خودرو می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • استارت نخوردن خودرو و روشن نشدن موتور
 • وجود اختلال در سیستم الکتریکی خودرو
 • روشن شدن چراغ چک موتور
 • تمام شدن عمر مفید باتری
 • انتشار بوی نامناسب از خودرو
 • ایراد در روشنایی چراغ‌ های جلو و عقب

اینجا بخوانید: چگونگی تشخیص خرابی باتری خودرو و زمان تعویض آن

در پایان

شرکت امداد باتری بزرگمهر تمامی خدمات امداد باتری در مشهد از جمله نصب و عیب‌ یابی باتری خودرو در محل را به تمامی رانندگان در مشهد ارائه داده و دارای سال‌ ها سابقه و تجربه در این حرفه است. این مجموعه علاوه‌ بر ارائه خدمات امدادی، انواع باتری خودرو را نیز در برند های بسیار باکیفیت و شناخته‌ شده به مشتریان عرضه کرده و آن‌ ها را در کمتر از ۳۰ دقیقه به رانندگان تحویل و نصب می‌ نماید.از جمله محصولات این مجموعه نیز می‌ توان به باتری‌ های خودرو در برند های پوشیتا، شارک، ولتا، زاگرس، اوربیتال و غیره اشاره نمود.

جهت برقراری ارتباط با این مجموعه با شماره تلفن ۰۹۱۵۵۷۹۳۱۷۰ تماس حاصل نمایید.