علت شارژ نشدن باتری ماشین

علت شارژ نشدن باتری ماشین

یکی از اصلی‌ ترین و رایج‌ ترین مشکلات صاحبان خودرو، خالی شدن شارژ باتری و عدم شارژ شدن مجدد آن می‌ باشد. زمانی‌ که رانندگان سوئیچ ماشین را جهت استارت و روشن کردن خودرو می‌ چرخانند و هیچ اتفاقی نمی‌افتد، احساس ناامیدکننده‌ ای به آن‌ ها دست می‌ دهد. زیرا آنان می‌ دانند که آخرین باری که با خودروی خود رانندگی کرده‌اند، باتری ماشین دارای شارژ کامل بوده اما اکنون باتری کاملاً دشارژ شده و خودرو استارت نخورده و روشن نمی‌شود. دلایل بسیار زیادی در شارژ نشدن باتری ماشین تأثیرگذار هستند و که ما در این مقاله قصد داریم تا با این دلایل آشنا شده و هر کدام از آن‌ ها را به‌ طور مجزا مورد بررسی قرار دهیم. پس در ادامه ما را همراهی نمایید.

دلایل شارژ نشدن باتری خودرو

از جمله علت‌ ها و دلایل شارژ نشدن باتری ماشین، می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

قدیمی بودن باتری خودرو

یکی از دلایل شارژ نشدن باتری ماشین، قدیمی بودن باتری ها و گذشتن از تاریخ مصرف آن‌ ها می‌ باشد. زمانی‌ که باتری ماشین کهنه و خراب می‌ شود، تجهیزات و قطعات موجود در آن عملکرد اصلی خود را از دست داده و آن‌ طور که باید کار نکرده و بنابراین باید تعویض شود. وجود خوردگی نشانگر در باتری خودرو می‌ تواند نشان‌ دهنده خرابی و کهنگی باتری ماشین و علت مناسبی در شارژ نشدن آن باشد.

مشکل در دینام

یکی دیگر از علت‌ های اصلی شارژ نشدن باتری ماشین، وجود هرگونه مشکل و ایراد در دینام خودرو می‌ باشد. تشخیص وجود مشکل و خرابی در دینام با بروز علائمی چون کم نور شدن چراغ‌ های جلوی خودرو، روشن نشدن خودرو و یا علایم هشدار پشت آمپر همراه بوده و با مشاهده این علایم می‌ توان دریافت کرد که علت شارژ نشدن باتری ماشین، خراب شدن دینام خودرو می‌ باشد.

فیوز خراب

در برخی مواقع زمانی‌ که باتری خودرو شارژ نمی‌ شود، ممکن است مشکل در فیوز آن باشد. وجود فیوز معیوب و یا سوخته می‌ تواند سبب تخلیه باتری شده و از شارژ شدن باتری جلوگیری نماید. جهت مشاهده فیوز سوخته و معیوب نیز باید جعبه فیوز استارت و دینام را به‌ طور کامل بررسی نموده و فیوز آسیب‌ دیده را با فیوز جدید تعویض نمایید.

امداد باتری در مشهد

خوردگی در باتری

وجود هر گونه خوردگی در باتری‌ های قدیمی و و جدید خودرو، می‌ تواند یکی از دلایل اصلی شارژ نشدن باتری ماشین باشد. همچنین خرابی در سیم کشی و پایانه‌ های باتری به‌ ویژه باتری‌ های قدیمی نیز می‌ تواند از دلایل شارژ نشدن باتری بوده و جهت بررسی آن بهتر است از تعمیرکاران مشغول به فعالیت در این حرفه درخواست کمک نمایید.

تخلیه باتری

یکی دیگر از دلایل شارژ نشدن باتری ماشین، تخلیه شدن باتری توسط تجهیزات و سیستم‌ های برقی موجود در خودرو است. زمانی‌ که خودرو خاموش می‌ شود، تمامی تجهیزات برقی آن به جز سیستم امنیتی، ساعت و رادیو خودرو، خاموش شده و هیچ‌ گونه انرژی را از باتری مصرف نمی‌ کنند. اما زمانی‌ که یکی از این قطعات پس‌ از خاموش شدن خودرو از باتری ماشین تغذیه کرده و به‌ اصطلاح برق دزدی داشته باشد، می‌ تواند سبب تخلیه باتری ماشین و شارژ نشدن آن شود.

دمای بالا

وجود دمای بسیار بالا و حرارت بیش‌ از حد، علاوه‌ بر کاهش طول عمر باتری خودرو، می‌ تواند سبب ایجاد کریستال‌ های سولفات سرب در آن شده و یکی از دلایل عمده شارژ نشدن باتری ماشین باشد.

تداوم رانندگی در فواصل بسیار کوتاه

از دیگر علت‌ های شارژ نشدن باتری ماشین، می‌ توان به رانندگی‌ های مداوم در فواصل کوتاه‌ مدت اشاره نمود. رانندگی در مسافت‌ های کوتاه، عملکرد دینام خودرو را با مشکل مواجه کرده و به‌ همین دلیل دینام فرصت کافی را برای شارژ باتری نخواهد داشت. بنابراین بهتر است جهت جلوگیری از شارژ نشدن باتری ماشین خود، در فواصل طولانی‌ تری رانندگی نمایید.

اشتباهات رایج رانندگان

وجود برخی اشتباهات رایج در رانندگان همانند خاموش نکردن چراغ جلوی خودرو پس‌ از خاموش کردن ماشین، روشن گذاشتن چراغ داخل کابین، کیپ نکردن درب کاپوت و غیره می‌ تواند از دیگر علت‌ های شارژ نشدن باتری ماشین باشد.


اینجا بخوانید: عوامل مؤثر بر طول عمر باتری ماشین

در پایان

امداد باتری بزرگمهر با سال ها تجربه و سابقه به عنوان معتبر ترین امداد باتری در مشهد، مجموعه‌ ای شناخته‌ شده در زمینه نصب و عیب‌ یابی باتری خودرو در مشهد می‌ باشد و با بهره‌ مندی از تیم تعمیراتی بسیار کارآزموده و مجرب خود، تمامی خدمات عیب‌ یابی و تعویض باتری در محل را به‌ طور کاملاً حرفه‌ ای به رانندگان ارائه می‌ دهد. مشتریان می‌ توانند جهت استفاده از خدمات تحویل و نصب رایگان انواع باتری خودرو در کم‌ تر از ۳۰ ثانیه، با امداد باتری بزرگمهر در مشهد تماس حاصل نموده و با کارشناسان ما در ارتباط باشند.