تشخیص قطب‌ های باتری خودرو

روش‌ های تشخیص قطب‌ های مثبت و منفی باتری خودرو

 تمامی رانندگان به این موضوع مطلع هستند که برای روشن کردن خودرو و استارت آن، به یک باتری سالم و مناسب احتیاج خواهند داشت. باتری یکی از اصلی‌ ترین و مهم‌ ترین قطعات موجود در انواع وسایل نقلیه است و از اجزا و تجهیزات بسیار حساس و مهمی تشکیل شده‌ است. تمامی باتری‌ های خودرو دارای یک پوشش مقاوم در برابر اسید و همچنین ترمینال های مثبت و منفی هستند و در صورت عملکرد صحیح هر یک از اجزای خود، سبب استارت خوردن خودرو و روشن شدن آن می‌ شوند. زمانی‌ که باتری خودرو دچار مشکل شده و ماشین روشن نمی‌شود، بسیاری از رانندگان اقدام به عمل باتری به باتری توسط یک وسیله نقلیه دیگر می‌ نمایند. در این زمان تشخیص درست قطب‌ های مثبت و منفی باتری برای جلوگیری از آسیب به خودرو و همچنین رانندگان، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. جهت اطلاع از روش‌ های تشخیص درست قطب‌ های مثبت و منفی باتری خودرو می‌ توانید ما را در ادامه مطالب همراهی بفرمایید.

تشخیص درست قطب‌ های مثبت و منفی باتری خودرو

داشتن اطلاعات کافی رانندگان در رابطه با اجزای تشکیل‌ دهنده‌ی باتری و نحوه تشخیص درست آن‌ ها، می‌ تواند از بروز خسارات جبران‌ ناپذیر جلوگیری کرده و سبب افزایش طول عمر باتری خودرو شود. زیرا هنگامی‌ که دچار اشتباه در تشخیص قطب‌ های مثبت و منفی باتری خودرو می‌ شوید، علاوه‌ بر آسیب به خودرو و باتری و عدم روشن شدن ماشین، می‌ توانید به جسم خود نیز آسیب‌ های جبران‌ ناپذیری وارد کنید. جهت مشاهده عوارض و خطرات اتصال اشتباه قطب های باتری ماشین نیز می‌ توانید به سایت امداد باتری بزرگمهر مراجعه نمایید.


اینجا بخوانید: عوارض و خطرات اتصال اشتباه قطب های باتری ماشین

از جمله روش‌ های تشخیص درست قطب های مثبت و منفی باتری خودرو، می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

تشخیص قطب سر باتری

در بیشتر باتری‌ های تولید شده برای خودرو، قطب سر باتری مثبت، بزرگ‌ تر از قطر سر منفی بوده و به‌ راحتی با چشم نیز قابل رؤیت است.

تعویض باتری در محل در مشهد

 

شناسایی علایم مثبت و منفی

بسیاری از باتری‌ های خودرو بر روی بدنه خود، در کنار هر یک از قطب‌ ها دارای علایم مثبت و منفی هستند و با مشاهده آن‌ ها می‌ توانید به‌ راحتی قطب‌ های مثبت و منفی باتری خودرو را تشخیص دهید.

تشخیص توسط نمک و آب

در این روش با استفاده از محلول آب و نمک می‌ توانید به‌ راحتی قطب‌ های مثبت و منفی را تشخیص دهید. در تشخیص قطب‌ های باتری توسط محلول آب و نمک، ابتدا ۲ سیم جداگانه را به ۲ سر باتری وصل نموده و آن را در محلول قرار دهید. اگر از سیم داخل محلول، حباب‌ های هوا خارج شود، مرتبط با قطب منفی است و اگر محلول هیچ واکنشی از خود نشان نداد، مرتبط با قطب مثبت است.

تشخیص توسط رنگ صفحات

قطب های مثبت در باتری‌ های خودرو، دارای صفحاتی به رنگ قهوه‌ ای هستند و قطب های قطب های منفی دارای صفحاتی به رنگ خاکستری می‌ باشند.

تشخیص توسط سیب‌ زمینی

در این روش از تشخیص قطب های باتری نیز همانند محلول آب و نمک، با استفاده از یک سیب‌ زمینی برش خورده و ۲ سیم مجزا اقدام نمایید. سیم جداگانه را به ۲ سر باتری وصل کرده و سر دیگر آن را به داخل سیب‌ زمینی فرو ببرید. تغییر رنگ سیب‌ زمینی پس‌ از گذشت مدتی، نشان‌ دهنده قطب مثبت و عدم تغییر رنگ آن نشان‌ دهنده قطب منفی است.

در پایان

با توجه به توضیحات ارائه‌ شده در این مقاله، تشخیص درست قطب‌ های مثبت و منفی باتری خودرو، می‌ تواند علاوه‌ بر جلوگیری از آسیب به باتری و همچنین خودرو، از خسارات جبران‌ ناپذیر برای رانندگان نیز جلوگیری نماید. همچنین اطلاع کافی از نحوه تشخیص قطب های باتری می‌ تواند سرعت عمل فرآیند باتری به باتری و برطرف نمودن سایر مشکلات باتری را بسیار افزایش دهد.

امداد باتری بزرگمهر تحت عنوان امداد باتری سراسری مشهد، با بهره‌ مندی از کارشناسان و تکنیسین‌ های بسیار مجرب و ماهر خود، خدمات نصب و عیب یابی انواع باتری خودرو را در محل به مشتریان ارائه داده و دارای سال‌ ها سابقه و تجربه در این حرفه است. این مجموعه علاوه‌ بر ارائه خدمات عیب یابی و تعویض باتری در محل در مشهد، انواع باتری های داخلی و خارجی را در کیفیت های بسیار بالا همراه با ضمانت‌ نامه نیز به مشتریان خود عرضه می‌ کند. شما عزیزان می‌ توانید جهت استفاده از خدمات تحویل باتری و نصب رایگان آن در محل و در کم‌ تر از ۳۰ دقیقه، با امداد باتری سراسری مشهد تماس حاصل نموده و درخواست خود را جهت اعزام کارشناس نمایید.