دلایل دشارژ شدن باتری ماشین

دلایل دشارژ شدن باتری ماشین و راه‌ حل آن

باتری، یکی از مهم‌ ترین و اصلی‌ ترین قطعات موجود در خودرو است و به‌ طور متوسط نیز باتری‌ های ماشین تا ۳ سال عمر می‌ کنند. عوامل و دلایل بسیار متعددی سبب خالی شدن باتری و یا تخلیه آن می‌ شوند و هر کدام از دلایل نیز ممکن است با توجه به شدت خود، سبب از بین رفتن باتری شوند. توجه به سلامت باتری خودرو و انجام راهکار هایی برای افزایش عمر مفید آن بسیار حائز اهمیت است و با جلوگیری از برخی اشتباهات، می‌ توان به‌ راحتی از صرف بسیاری از هزینه‌ های تعمیراتی و همچنین مشکلات موجود در باتری و خودرو جلوگیری نمود. در این مقاله به بررسی انواع دلایل دشارژ شدن باتری ماشین پرداخته و راه‌ حل‌ های آن را مرور خواهیم کرد.

دلایل خالی شدن باتری خودرو و راه حل

خالی شدن ناگهانی باتری خودرو به‌ ویژه در مواقع رانندگی در جاده و یا مسافرت و همچنین کار های ضروری، می‌ تواند امری بسیار ناراحت‌ کننده و غیر قابل منتظره برای رانندگان باشد. از جمله دلایل و علت‌ های اصلی دشارژ شدن و یا خالی شدن باتری خودرو نیز می‌ توان به چند مورد زیر اشاره نمود:

پایان عمر باتری

یکی از شایع‌ ترین و رایج‌ ترین دلایل دشارژ شدن باتری ماشین، به پایان رسیدن طول عمر متوسط باتری است. باتری‌ ها صرف نظر از نوع و چگونگی ساخت خود، دارای طول عمر متوسطی در شرایط ایده‌آل هستند و بنابراین اگر باتری خودروی شما به طول عمر مورد انتظار خود نزدیک باشد، باید انتظار تخلیه آن را نیز داشته باشید.

راه‌ حل

برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی، بهتر است قبل‌ از خالی شدن باتری خودرو، اقدامات لازم را برای تعویض باتری انجام دهید.

استفاده از باتری قدیمی و معیوب

استفاده از باتری های قدیمی و معیوب، یکی دیگر از دلایل اصلی خالی شدن سریع باتری است. باتری های قدیمی در صورت پیدایش هرگونه ایراد و خرابی، قابل تعمیر نیستند و پس‌ از مدت کوتاهی از استفاده، به‌ سرعت دشارژ شده و دیگر قابل استفاده در خودرو نمی‌باشند.

راه‌ حل

جهت جلوگیری از این مشکل، بهتر است از باتری‌ های نو و متناسب با مدل خودروی خود استفاده کرده و تا حد امکان از مصرف باتری های قدیمی و معیوب شده جهت جلوگیری از عدم آسیب به سایر تجهیزات خودرو و همچنین دشارژ شدن باتری جلوگیری نمایید.

درجه حرارت

میزان درجه حرارت دما، نقش بسیار مهمی را در تخلیه باتری و دشارژ شدن آن ایفا می‌ کند. به‌ عنوان مثال در صورت دمای انجماد شدید در روز های سرد زمستانی، باتری شارژ شده کاملاً از کار افتاده و تخلیه می‌ شود. بنابراین باتری یخ‌ زده در دمای منفی ۱ درجه سانتی‌ گراد، از کار افتاده و نمی‌تواند دوباره شارژ شده و نیروی لازم برای حرکت خودرو را فراهم کند.

راه‌ حل

توصیه می‌ شود در روز های سرد زمستانی، باتری خود را به‌ طور مرتب شارژ کامل نمایید.

امداد باتری مشهد

روشن ماندن چراغ‌ های خودرو

در برخی مواقع بسیاری از رانندگان پس‌ از خاموش کردن خودرو، فراموش می‌ کنند که تجهیزاتی همچون چراغ‌ های خودرو را که متصل به باتری هستند خاموش کنند و روشن ماندن این تجهیزات سبب تخلیه باتری و دشارژ شدن آن می‌ شود.

راه‌ حل

توصیه می‌ شود پس‌ از خاموش کردن کامل خودرو، از روشن ماندن چراغ‌ های داخلی و خارجی کابین خودرو اطمینان حاصل نموده و از دشارژ شدن باتری ماشین جلوگیری نمایید.

خوردگی کابل‌ های باتری

اگر کابل‌ های باتری خودرو دچار خوردگی و یا پوسیدگی شده و یا کثیفی بر روی آن‌ ها جمع شود، می تواند به‌ عنوان یکی از دلایل مهم دشارژ شدن باتری محسوب شود.

راه‌ حل

به طور مرتب و با رعایت نکات ایمنی، کابل‌ ها و باتری خودرو را چک کرده و از هرگونه پوسیدگی و خوردگی و همچنین تجمع کثیفی بر روی آن‌ ها جلوگیری نمایید.

رانندگی مداوم در مسافت‌ های کوتاه

رانندگی‌ های مکرر در مسافت‌ های بسیار کوتاه و روشن و خاموش کردن موتور خودرو به‌ صورت مداوم، می‌ تواند یکی دیگر از دلایل خالی شدن باتری خودرو باشد.

راه‌ حل

برای جلوگیری از دشارژ شدن باتری ماشین، حتی‌الامکان سعی نمایید در هنگام رانندگی در مسافت‌ های کوتاه، خودرو را به‌ طور مرتب خاموش و روشن نکرده و از خالی شدن باتری جلوگیری کنید.

دینام معیوب شده

دینام معیوب شده، یکی دیگر از دلایل اصلی خالی شدن باتری ماشین است. زمانی‌ که دینام خودرو دچار آسیب دیدگی شود، نمی‌تواند باتری را به‌ اندازه‌ کافی شارژ کرده و بنابراین باتری نیز مدت زمان زیادی دوام نیاورده و دچار دشارژ می‌ شود.

راه‌ حل

توصیه می‌ شود جهت جلوگیری از خالی شدن باتری خودرو، دینام ماشین را به‌ طور مرتب توسط تعمیرکاران متخصص بررسی و چک نمایید.

با توجه به توضیحات ارائه‌ شده در این مقاله در رابطه با دلایل دشارژ شدن باتری ماشین، می‌ توان دریافت که باتری به‌ عنوان قلب تپنده هر خودرو محسوب شده و بنابراین سلامت در تجهیزات و عملکرد آن، در رانندگی ایمن و راحت بسیار تأثیرگذار خواهد بود. بنابراین در صورت مشاهده هر کدام از علایم و نشانه‌ های وجود خرابی در باتری و جلوگیری از دشارژ شدن آن، بهتر است سریعاً به یک تعمیرگاه معتبر مراجعه نموده و از مشکلات احتمالی جلوگیری نمایید.


اینجا بخوانید: معرفی ۵ روش شارژ باتری ماشین 

در پایان

امداد باتری بزرگمهر در مشهد، کلیه خدمات نصب، عیب‌ یابی و شارژ انواع باتری خودرو را در محل توسط کارشناسان و تکنسین‌ های بسیار ماهر به‌ طور کاملاً حرفه‌ ای به رانندگان ارائه داده و دارای سال‌ ها تجربه و سابقه در این حرفه است. این مجموعه علاوه‌ بر ارائه خدمات عیب یابی و نصب باتری در مشهد، انواع باتری در برند های معتبر داخلی و خارجی و همچنین در کیفیت های بالا را نیز به شما عزیزان عرضه کرده و رانندگان می‌ توانند جهت بهره‌ مندی از خدمات این مجموعه، با امداد باتری مشهد تماس حاصل نموده و با کارشناسان آن در ارتباط باشند. جهت برقراری ارتباط با این مجموعه به صفحه تماس با ما در وب سایت مجموعه مراجعه نمایید.