اتصال قطب های باتری ماشین

عوارض و خطرات اتصال اشتباه قطب های باتری ماشین

 آیا تا به‌ حال به این فکر کرده‌ اید که اگر به‌ طور تصادفی در تشخیص قطب‌ های مثبت و منفی باتری ماشین خود اشتباه کنید، چه اتفاقی می‌ افتد؟ تشخیص اشتباه قطب‌ های مثبت و منفی باتری ماشین، یک اشتباه رایج میان رایان رانندگان است و می‌ تواند عواقب بسیار جدی را هم برای وسیله نقلیه و هم برای رانندگان داشته باشد. باتری ماشین، یک بخش حیاتی از وسیله نقلیه شما است و با تأمین نیروی مورد نیاز برای استارت و حرکت خودرو، از نقش بسیار مهمی در وسیله نقلیه برخوردار می‌ باشد. باتری‌ ها با ویژگی‌ های متفاوتی طراحی شده‌اند تا به خودرویی که برای آن استفاده می‌ شوند، مطابقت داشته باشند. در صورت بروز هرگونه مشکل برای باتری خودرو همانند خوابیدن و یا دشارژ شدن، اولین راه‌ حلی که به ذهن رانندگان می‌ رسد انجام باتری به باتری برای استارت و روشن شدن خودرو است. در هنگام استفاده از باتری به باتری، یک اشتباه در تشخیص قطب های باتری ماشین، می‌ تواند آسیب‌ های بسیار جدی را در پی داشته باشد. در این مقاله قصد داریم تا قطب های باتری خودرو و عوارض و خطرات اتصال قطب های باتری ماشین را مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه مطالب با ما همراه باشید.

خطرات ناشی از تشخیص نادرست قطب‌ های باتری ماشین

باتری خودرو برخلاف ظاهر ساده خود، از عملکرد و تجهیزات بسیار پیشرفته‌ ای برخوردار است. اما با این‌ حال تشخیص قطب‌ های مثبت و منفی آن کار دشواری نخواهد بود. شما به‌ راحتی می‌ توانید با نگاه کردن به روی بدنه باتری، مکان قرارگیری قطب‌ های مثبت و منفی را به‌ درستی تشخیص دهید. همان‌ طور که می‌ دانید ۲ قطب مثبت و منفی در باتری به شکل استوانه هستند و جهت تشخیص بهتر، قطب مثبت کمی ضخیم‌ تر از قطب منفی است. اتصال اشتباه قطب های مثبت و منفی باتری ماشین، می‌ تواند علاوه‌ بر آسیب به باتری و قطعات الکتریکی خودرو، به خود رانندگان نیز آسیب بسیار جدی را وارد کند. زیرا هر پایانه باتری خودرو از ۱۲ ولت جریان با جهت مثبت و منفی استفاده می کند که کابل روی قطب مثبت از ۱۲+ ولت و قطب منفی نیز از ۱۲_ ولت استفاده می‌ نماید. اگر این قطب‌ ها تغییر کنند، باتری سعی می‌ کند ۱۲ ولت منفی را جبران کرده و به بار مثبت تبدیل کند و در نتیجه انرژی بسیار زیادی همراه با گرمای بالا تولید می‌ شود. این انرژی و گرمای تولید شده علاوه‌ بر آسیب به افراد، تجهیزات و سیستم داخلی باتری را نیز دچار آسیب نموده و از دیگر عوارض و خطرات اتصال اشتباه قطب های باتری ماشین نیز می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

آسیب به کابل

یکی از مهم‌ ترین عوارض و خطرات اتصال اشتباه قطب های باتری ماشین به‌ ویژه در هنگام باتری به باتری، آسیب به کابل‌ های جامپر است. گرمای بسیار زیاد تولید شده به‌ سرعت می‌ تواند عایق‌ های کابل را ذوب کرده و آن را بر روی بدنه باتری بچسباند.

نصب باتری در مشهد

 

آسیب به باتری ماشین

در زمان اتصال اشتباه قطب ها، باتری ماشین به‌ دلیل واکنش مایعات اسیدی داخل خود به‌ همراه گرمای شدید تولید شده، تاب خورده و ممکن است به تجهیزات مجاور خود نیز آسیب برساند.

صدمه به فیوز

بسته به وضعیت باتری که در هنگام اتصال اشتباه قطب های آن ممکن است دچار انفجار شود یا خیر، مطمئناً فیوز ها و سیم‌ های آن نیز صدمات جدی خواهند دید.

آسیب به دینام

در هنگام باتری به باتری دو خودرو و اتصال اشتباه قطب های باتری ماشین، خودرویی که باتری خراب را شارژ می‌ کند نیز ممکن است آسیب مکانیکی بسیار جدی ببیند. افزایش قدرت و انرژی بر روی دینام اثرات منفی گذاشته و ممکن است صدمات جبران‌ ناپذیری را به بار آورد.

آسیب فیزیکی

زمانی‌ که باتری در وضعیت نامناسبی قرار داشته و یا مدت طولانی است که استفاده نشده است، شروع به‌ کار با اتصال اشتباه قطب های آن، ممکن است وضعیت را بسیار بدتر کرده و حتی سبب منفجر شدن آن و آسیب به اطراف شود.


اینجا بخوانید: روش صحیح باتری به باتری کردن خودرو

در پایان

رانندگان عزیز می‌ توانید در صورت بروز هرگونه مشکل در باتری خودرو و در هر ساعتی از شبانه‌ روز، با امداد باتری بزرگمهر تماس حاصل کرده و درخواست تکنسین نمایید.

مجموعه بزرگمهر تحت عنوان امداد باتری سراسری مشهد، تمامی خدمات نصب و عیب یابی انواع باتری خودرو در محل را توسط کارشناسان بسیار ماهر و متخصص خود به رانندگان ارائه داده و دارای سال‌ ها سابقه و تجربه در این حرفه است. رانندگان عزیز می‌ توانید برای استفاده از خدمات تحویل و نصب باتری در مشهد در کم‌ تر از ۳۰ دقیقه، با شماره تلفن ۰۵۱۳۶۰۴۵۰۴۴ تماس حاصل نموده و با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید.