افزایش عمر باتری ماشین

توصیه‌ های امداد بزرگمهر جهت افزایش طول عمر باتری ماشین

باتری، یکی از مهم‌ ترین و اصلی‌ ترین قطعات موجود در خودرو است و همانند سایر تجهیزات وسایل نقلیه، عوامل و فاکتور های متعددی در تعیین طول عمر آن تأثیرگذار هستند. در واقع باتری خودرو، انرژی مورد نیاز برای استارت و حرکت وسیله نقلیه را فراهم می‌ کند و بدون وجود آن، هیچ‌ یک از قطعات و تجهیزات قادر به عملکرد نمی‌ باشند. همچنین باتری‌ ها، با توجه به نوع خودرو و توان خود دارای انواع متفاوتی هستند و در برند ها و کیفیت های متفاوتی نیز به بازار عرضه می‌ شوند. به‌ طور کلی باتری‌ های خودرو دارای طول عمر حدودی بین ۳ تا ۵ سال هستند و با توجه به فاکتور های متعددی، طول عمر آن‌ ها می‌ تواند از حد معمول کاهش و یا افزایش یابد. در این مقاله کارشناسان امداد باتری بزرگمهر قصد دارند تا شما را با عملکرد باتری در خودرو آشنا کرده و نکات افزایش طول عمر باتری ماشین را مورد بررسی قرار دهند. پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

عملکرد باتری خودرو چگونه است؟

باتری خودرو در واقع یک وسیله‌ ذخیره‌ ساز الکتروشیمیایی است و انرژی شیمیایی را برای استارت و به حرکت درآمدن خودرو به انرژی الکتریکی تبدیل می‌ نماید. جعبه باتری، الکترود ها و محلول الکترولیت از جمله مهم‌ ترین اجزای اصلی باتری خودرو هستند و در حال‌ حاضر نیز اکثر باتری‌ های تولید شده مدرن دارای طراحی سرب اسیدی می‌ باشند و قادر هستند به مقدار قابل‌ توجهی از جریان مورد نیاز را برای انجام چندین عملکرد حیاتی به‌ طور هم‌ زمان در خودرو فراهم کنند. زمانی‌ که خودرو توسط استارت روشن می‌ شود، قطعه دینام برق مورد نیاز را برای فعال کردن باتری خودرو تأمین نموده و با شارژ کردن آن، امکان به حرکت درآوردن خودرو و استفاده از وسایل الکترونیکی ماشین فراهم می‌ شود. در واقع می‌ توان گفت که باتری‌ های خودرو جهت ایجاد یک انفجار ناگهانی پرقدرت برای احتراق هستند و به منظور تأمین انرژی طولانی‌ مدت برای وسایل الکترونیکی خودرو ساخته نشده‌ اند.

عوامل مؤثر بر افزایش طول عمر باتری ماشین

همان‌ طور که در ابتدای مقاله به آن اشاره شود، فاکتور ها و عوامل گوناگونی بر افزایش طول عمر باتری خودرو تأثیرگذار هستند که با رعایت آن‌ ها، می‌ توانید علاوه‌ بر استفاده بهینه از باتری خودرو، عملکرد ماشین را نیز بهبود بخشید. در این قسمت از مقاله، کارشناسان امداد باتری بزرگمهر، توصیه های افزایش طول عمر باتری ماشین را ارائه می‌ دهند که از جمله مهم‌ ترین آن‌ ها می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

انتخاب مدل مناسب باتری

انتخاب مدل مناسب باتری با توجه به نوع خودرو، یکی از عوامل تأثیرگذار در افزایش طول عمر باتری ماشین است. زیرا باتری‌ های خودرو در ابعاد و همچنین توان های متفاوتی تولید می‌ شوند و مناسب برای مدل خودرو های گوناگونی هستند. بنابراین انتخاب صحیح باتری با توجه به نوع خودرو، می‌ تواند علاوه‌ بر افزایش طول عمر آن، عملکرد صحیح خودرو در حین رانندگی را نیز بسیار بهبود بخشد.

استفاده نکردن از لوازم جانبی خودرو در هنگام عدم عملکرد موتور

آیا می‌ دانستید استفاده از لوازم الکتریکی خودرو همانند گوش دادن به رادیو و یا شارژ کردن دستگاه‌ ها در هنگامی‌ که موتور خودرو کار نمی‌ کند، می‌ تواند فشار بسیار زیادی را به باتری ماشین وارد کرده و طول عمر آن را کاهش دهد؟ باتری‌ های خودرو جهت بهبود عملکرد خود، همیشه باید در حالت شارژ کامل باشند و هرچه باتری کم‌ تر تخلیه شود، طول عمر آن نیز افزایش خواهد یافت. بنابراین سعی نمایید در هنگام عدم عملکرد موتور خودرو، از تجهیزات جانبی ماشین کم‌ تر استفاده نموده و طول عمر باتری را افزایش دهید.

نصب باتری در مشهد

تمیز کردن باتری

تمیز کردن و نگهداری مداوم از باتری نیز یکی دیگر از نکات افزایش طول عمر باتری ماشین است. در این روش از تجمع هر گونه آلودگی و کثیفی در اطراف پایه‌ هایی که به کابل ها متصل می‌ شوند جلوگیری نموده و با تمیز کردن خوردگی‌ ها بر روی باتری، از آسیب به آن جلوگیری کرده و سبب افزایش طول عمر آن شوید.

رانندگی در مسافت‌ های طولانی‌ تر

انجام رانندگی در مسافت‌ های بسیار کوتاه و تداوم آن، می‌ تواند یکی از عوامل مؤثر در کاهش طول عمر باتری‌ های خودرو باشد. زیرا دینام در هنگام رانندگی‌ های کوتاه‌ مدت، شارژ مورد نیاز برای باتری خودرو را فراهم نکرده و اگر باتری شارژ کامل را دریافت نکند، رسوبات کریستالی بسیار قوی بر روی صفحات منفی آن ایجاد شده و و در واقع می‌ تواند سبب کاهش طول عمر آن و اختلال در عملکرد باتری شود.

نگهداری از باتری در دمای خنثی

به‌ طور کلی باتری هایی که برای استفاده در خودرو ها تولید می‌ شوند، می‌ توانند اکثر دما ها همچون گرمای بسیار شدید و سرمای شدید را تحمل کنند. اما وجود حرارت بسیار بالا و دمای بیش‌ از حد، می‌ تواند باعث تبخیر مایع باتری شده و در آخر سبب مشکلات متعددی در شارژ آن شود. بنابراین جهت افزایش طول عمر باتری خودروی خود، بهتر است ماشین را در مکان‌ هایی که دارای دمای خنثی هستند پارک نمایید.
از دیگر نکات مهم افزایش طول عمر باتری ماشین نیز می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • جلوگیری از عدم تخلیه‌ کامل باتری خودرو
  • جلوگیری از ضربه و تکان های شدید به بدنه باتری
  • عدم پارک خودرو در طولانی‌ مدت
  • تعمیر و نگهداری مداوم از باتری خودرو
  • بررسی عملکرد صحیح موتور خودرو
  • جلوگیری از استارت‌ های مداوم و پی‌ در پی
  • بررسی سطح آب باتری خودرو

در پایان

امداد باتری سراسری مشهد تحت عنوان امداد باتری بزرگمهر، تمامی خدمات نصب باتری در مشهد را توسط کارشناسان بسیار مجرب و متخصص خود به رانندگان ارائه داده و دارای سال‌ ها تجربه و سابقه حرفه‌ ای در این زمینه است. رانندگان عزیز می‌ توانید جهت بهره‌ مندی از خدمات تحویل باتری و نصب رایگان آن در محل و کمتر از ۳۰ ثانیه و همچنین خرید بهترین و باکیفیت‌ ترین انواع باتری‌ های خودرو داخلی و خارجی، با مجموعه امداد باتری بزرگمهر در مشهد تماس حاصل نموده و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.