تشخیص خرابی باتری خودرو

چگونگی تشخیص خرابی باتری خودرو و زمان تعویض آن

باتری خودرو یکی از اصلی‌ ترین قطعات به‌ کار رفته در تمامی اتومبیل‌ ها بوده و بدون آن خودرو قادر به روشن شدن و حرکت نخواهد بود. در واقع باتری خودرو، انرژی لازم جهت استارت خوردن خودرو را فراهم کرده و به‌ دنبال آن نیروی لازم را برای به حرکت درآمدن آن نیز ایجاد می‌ نماید.

به‌ طور حتم تمامی رانندگان با خراب شدن باتری خودروی خود مواجه شده و با مشکلات پس‌ از آن دست‌ و پنجه نرم کرده ‌اند. خراب شدن باتری خودرو نیز همانند سایر تجهیزات به‌ کار رفته در ماشین، علت‌ های بسیار متفاوتی داشته و در صورت رسیدگی‌ های مداوم و تعویض به‌ موقع، می‌ توان از خرابی آن جلوگیری نمود.

چگونگی تشخیص خرابی باتری خودرو

از جمله اصلی‌ ترین راه‌ های تشخیص خرابی باتری خودرو می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • عدم روشن شدن خودرو

زمانی‌ که خودرو را استارت زده و متوجه می‌ شوید که خودرو روشن نمی ‌شود، می‌ توانید متوجه شوید که به طور حتم مشکلی در باتری  خواهد بود. عوامل دیگری نیز می‌ تواند سبب روشن نشدن خودرو شود اما اصلی‌ ترین علت آن می‌ تواند وجود مشکل در باتری خودرو باشد. در چنین شرایطی نیز می‌ توانید از روش باتری به باتری کردن خودرو استفاده کرده و پس‌ از استارت و روشن شدن خودرو، کابل اتصال را جدا نمایید.

  • تغییر رنگ نشانگر باتری

یکی دیگر از راه‌ های تشخیص خرابی باتری خودرو، توجه به نشانگر سلامت باتری است. تمامی خودرو ها در قسمت پشت آمپر خود، دارای نشانگر کوچکی در رابطه با وضعیت سلامت باتری هستند که رنگ سبز آن نشان‌ دهنده‌ سلامت کامل باتری و رنگ قرمز نشان‌ دهنده تمام شدن عمر باتری یا وجود خرابی در آن است. همچنین رنگ زرد نیز به‌ عنوان رنگ هشدار دهنده بوده و با توجه به آن می‌ توانید به باتری خودرو خود سریع‌ تر رسیدگی نمایید.

  • تمام شدن عمر باتری

تمامی باتری‌ هایی که در خودرو استفاده می‌ شوند، دارای تاریخ تولید و انقضا بوده و همانند سایر قطعات مصرفی، دارای عمر کوتاه‌ مدتی هستند. بنابراین رانندگان می‌ توانند با در نظر گرفتن زمان خرید باتری‌ ها و استفاده از آن‌ ها، تشخیص دهند که عمر باتری چه زمانی به پایان رسیده و می ‌توانند آن را تعویض نمایند.

  • استارت نامنظم خودرو

بسیاری از رانندگان این مشکل را در خودروی خود تجربه کرده‌ اند که یک روز خودرو آن‌ ها به‌ راحتی استارت خورده و روز دیگر به‌ سختی استارت می‌ خورد. در چنین شرایطی کارشناسان این حرفه در می ‌یابند که باتری خودرو شارژ را به‌ درستی در خود نگه نداشته و دچار مشکل و خرابی شده‌ است. در صورت وجود این مشکل نیز بهتر است اقدام به تعویض باتری خودروی خود نمایید.

  • تغییر در ظاهر باتری

یکی دیگر از راه‌ های تشخیص علل خرابی باتری، تغییر شکل بدنه باتری است. عوامل گوناگونی سبب ایجاد تغییر شکل در باتری خودرو می شوند که از جمله این عوامل می‌ توان به گرمای بیش‌ از حد موتور، ضربه‌ های وارده بر اثر تصادف، شکستگی و غیره اشاره نمود.

  • عدم استارت خوردن خودرو در زمستان

به‌ سختی استارت خوردن خودرو در روز های سرد زمستانی نیز از دیگر راه‌ های تشخیص خرابی باتری خودرو است. سخت روشن شدن خودرو در روز های سرد و برفی امر بسیار طبیعی بوده اما مهم‌ ترین دلیل آن می‌ تواند وجود خرابی و مشکل در باتری خودرو باشد.

  • عدم روشن شدن چراغ‌ های خودرو

باتری خودرو تمام انرژی و نیروی لازم برای روشن شدن چراغ‌ های خودرو و همچنین برق پشت آمپر را فراهم می‌کند. بنابراین زمانی‌ که سوئیچ خودرو را چرخانده و متوجه شدید که پشت آمپر بالا نیامده و چراغ‌ های خودرو روشن نمی‌شوند، می‌ توانید دریابید که باتری خودرو دچار مشکل شده و زمان تعویض آن فرارسیده است.

زمان تعویض باتری خودرو

همان‌ طور که گفته شد باتری خودرو نیز همانند سایر قطعات مصرفی ماشین، دارای طول عمر معینی بوده و پس‌ از اتمام طول عمر آن باید تعویض شوند. به‌ طور کلی بهترین زمان تعویض باتری خودرو در شرایط معمول بین ۲ تا ۵ سال است و در شرایط متفاوت‌ تر با توجه به تشخیص تعمیرکار می‌ توانید آن را تعویض کنید.

در پایان

امداد باتری بزرگمهر در مشهد، تمامی خدمات نصب باتری، عیب‌ یابی باتری، فروش باتری و غیره را به مشتریان خود ارائه داده و دارای سال‌ ها سابقه در این حرفه است. این مجموعه در عرضه‌ی باتری‌ های خود از بهترین و معتبر ترین برند ها استفاده کرده و از جمله این برند ها می‌ توان به زاگرس، اوربیتال، واریان، ولتا، شارک، پوشیتا و غیره اشاره نمود. در صورت استفاده از خدمات این مجموعه و اطلاع از محصولات، می‌ توانید با مجموعه بزرگمهر امداد باتری مشهد تماس گرفته و اطلاعات لازم را از کارشناسان ما دریافت نمایید.

جهت برقراری ارتباط با این مجموعه با شماره تلفن ۰۹۱۵۵۷۹۳۱۷۰ تماس حاصل نمایید.