تست باتری ماشین با مولتی متر

چگونگی تست باتری ماشین با مولتی متر

در اکثر اوقات علت اصلی استارت نخوردن خودرو و به راه نیفتادن آن، از کار افتادن باتری خودرو و دشارژ شدن آن است. متأسفانه اغلب دارندگان خودرو نیز تا زمانی‌ که باتری ماشین خراب نشده باشد، آن را چک و بررسی نمی‌ کنند. همان‌ طور که می‌ دانید، باتری یکی از اصلی‌ ترین و مهم‌ ترین قطعات موجود در خودرو است و در واقع عامل اصلی استارت و حرکت خودرو می‌ باشد. این قطعه برق مورد نیاز برای حرکت خودرو را فراهم کرده و هر گونه مشکل در اجزا و عملکرد آن، می‌ تواند از استارت و راه افتادن خودرو جلوگیری کند. یکی از بهترین روش‌ های توصیه‌ شده برای بررسی و چک باتری نیز بررسی ولتاژ باتری ماشین با استفاده از یک مولتی متر به طور حداقل ۱ یا ۲ بار در سال است. حال سؤال این است که چگونه می‌ توان باتری ماشین را با مولتی متر تست کرد؟

در ادامه مقاله به جواب این سوال پرداخته و مراحل آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

بررسی باتری ماشین با مولتی متر

تست باتری ماشین با مولتی متر، یکی از بهترین راه‌ ها برای بررسی باتری خودرو بوده و جهت انجام این کار می‌ توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله اول

در اولین مرحله برای تست باتری توسط مولتی متر، ابتدا ایمنی و امنیت خود و خودرو را فراهم کنید. جهت ایجاد ایمنی برای تست باتری، ابتدا خودرو را بر روی سطح صافی پارک کرده، ترمز دستی را کشیده و خودرو را خاموش کنید.

مرحله دوم

در این مرحله کاپوت خودرو را بالا زده و باتری را بررسی نمایید. پایانه‌ های باتری باید تمیز بوده و عاری از هرگونه خوردگی و پوسیدگی باشند.

مرحله‌ سوم

در این مرحله نوبت به اندازه‌ گیری ولتاژ باتری توسط مولتی متر می‌ رسد. ابتدا مولتی متر خود را بر روی ولتاژ DC تنظیم کنید. سپس پروب قرمز را به قطب مثبت باتری و پروب مشکی را به قطب منفی وصل کنید. سپس به عدد نمایش‌ داده‌ شده بر روی مولتی متر توجه نمایید. به‌ طور معمول یک باتری سالم خودرو باید حدود ۱۲٫۶ تا ۱۲٫۸ ولتاژ باشد.

مرحله چهارم

در این مرحله با استفاده از مولتی متر، ظرفیت باتری و آمپر آن اندازه‌ گیری می‌ شود. برای انجام این کار، ابتدا به مدت چند دقیقه چراغ‌ های جلوی خودرو را روشن کنید تا هرگونه شارژ سطحی از بین برود. سپس مولتی متر خود را مجدداً برای اندازه‌ گیری ولتاژ بر روی DC تنظیم کرده و در حالی‌ که موتور خاموش است، مولتی متر را به پایانه‌ های باتری وصل کنید. سپس موتور را چرخانده و ولتاژ را مشاهده کنید. اگر به‌ طور قابل‌ توجهی به زیر ۱۰٫۵ ولتاژ کاهش یابد، ممکن است باتری شما به تعویض نیاز داشته باشد.

تعویض باتری در محل در مشهد

نشانه‌ های ضعیف بودن باتری خودرو

ضعیف شدن باتری خودرو و خالی شدن شارژ آن، دارای نشانه‌ ها و علایم بسیار متعددی است که با مشاهده هر یک از آن‌ ها، بهتر است جهت شارژ و یا تعویض باتری خود اقدام نمایید. یکی از مهم‌ ترین نشانه‌ های ضعیف شدن باتری خودرو، مشکل در استارت و روشن شدن خودرو است. علائم دیگری نیز در استارت نخوردن خودرو تأثیرگذار هستند اما یکی از مهم‌ ترین آن‌ ها می‌ تواند مشکل در باتری خودرو باشد. عدم عملکرد صحیح سیستم سرمایشی خودرو، عدم عملکرد شیشه، کار نکردن ریموت خودرو، عدم عملکرد تجهیزات برقی و غیره از دیگر دلایل ایجاد مشکل و ضعیف شدن باتری خودرو هستند که باید جدی گرفته شده و به‌ سرعت جهت رفع آن اقدام نمایید.

در هنگام دشارژ شدن باتری خودرو چه‌ کار کنیم؟

هنگامی‌ که باتری خودرو دشارژ شده و دیگر خودرو قادر به استارت و حرکت نخواهد بود، در اولین مرحله باید علت دشارژ شدن و خرابی باتری را مشخص نموده و سپس جهت رفع آن اقدام نمایند. در صورت تعویض باتری نیز می‌ توانید با امداد خودرو باتری بزرگمهر در مشهد تماس حاصل نموده و از خدمات امداد باتری این مجموعه بهره‌ مند شوید. مجموعه بزرگمهر در مشهد، یکی از بزرگ‌ ترین و شناخته‌ شده‌ ترین مجموعه‌ های امداد باتری در مشهد است و تمامی خدمات امداد رسانی در زمینه تعمیر و تعویض باتری را با بهره‌ مندی از تکنسین‌ ها و تعمیرکاران مجرب به رانندگان ارائه می‌ دهد.


اینجا بخوانید: علت شارژ نشدن باتری ماشین

در پایان

رانندگان عزیز می‌ توانید با بهره‌ مندی از خدمات امداد باتری بزرگمهر در مشهد، از خدمات فروش بهترین و باکیفیت‌ ترین انواع باتری ماشین با مناسب‌ ترین قیمت نیز استفاده نموده و علاوه‌ بر آن از خدمات پس‌ از فروش و گارانتی آن نیز بهره‌ مند شوید.

جهت دریافت اطلاعات در این زمینه نیز می‌ توانید با این مجموعه تماس حاصل نموده و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.